آویشن وخواص آن

آویشن یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی و ادویه ای است. تیموس کلمه ای یونانی و به معنی شجاع می باشد وبه طوری زنان یونان باستان این گیاه را به لباس شوهرانشان که عازم جنگ بودن می دوختند. زیرا آنها معتقد بودند آویشن سبب شجاعت و درنتیجه پیروزی آنها در جنگ میشود .آویشن گیاهی است خشبی و چند ساله .

آویشن گیاهی است که با مصرف آن شکم احساس آرامشی میکند،سرفه متوقف میشود ویک نوع احساس کلی خوب برای شخص ایجاد می نماید.استفاده از دم کرده آویشن همراه با لیمو ترش وشکر یا مصرف برگها و دانه آویشن تازه و خرد شده همراه با کمی آبلیمو وشکر جهت درمان بیماری آسم بسیاره مفید بوده و در خروج خلط از ریه وسرفه های شدید بسیار موثر است.

آویشن در درمان تشنجات عصبی نیز بکار رفته و مصرف دم کرده آن به عنوان دارویی روح افزا و آرامش بخش توصیه میشود.برگهای تازه وخشک شده ی آن به دلیل وجود روغن معطر فرار آن که حدود یک درصد گیاه را تشکیل می دهد و همچنین طعم تلخ آن برای افزودن طعم و مزه غذا مفید بوده و موجب مزه خوشایندی در غذا میگردد. آویشن اشتها آور نیز بوده و سبب ترشح شیره گوارشی میگردد.

مشخصات گیاه

درختچه ای کوتاه و پرشاخه است. شاخه های علفی آن پوشیده از برگ هایی در قسمت فوقانی ساقه است. گل های سفید ریز آن بطور چتری و منفرد می رویند .

میوه آن فندق چهار قسمتی است . گیاه آویشن گیاهی است علفی با ساقه های کرکدار و سفید از خانواده نعناع که سر شاخه های گل دار و برگ ،آن قابل استفاده میباشد.

موارد استفاده

دم کرده آن به هضم غذا کمک مینماید و ضد سرفه و خلط آور است و در برونشیت ، سیاه سرفه و التهاب دستگاه تنفس فوقانی استفاده می گردد .

آثار فارماکولوژیک

اثر ضد سرفه و خلط آور و ضد اسپاسم این گیاه در مطالعات بر روی حیوانات از عمده ترین آثار آن بوده اند.

مقدار مصرف

4 تا 11 گرم به صورت دم کرده 3 بار در روز.

خواص درمانی

بخور آن برای سرما خوردگی مفید می باشد .

اسانس آویشن خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی دارد.

مجموعه مواد موثر آویشن خلط آور است و از آن برای معالجه سرفه استفاده میشود.

منع مصرف وعوارض جانبی

از مصرف روغن فرار آویشن به صورت خوراکی باید خود داری نمود و فقط به صورت استعمال خارجی کاربرد دارد و علایم مسمومیت با این گیاه و روغن فرار آن تهوع ،استفراغ ، درد معده ،سرگیجی ودر نهایت دتشنج ،اغماو کلا پس قلبی تنفسی می باشد .

خواص آویشن از نظر ائمه

داروی امیر المومنین<ع>است و می فرمود:

آویشن برای معده خملی می آورد مانند خمل پرزقطیفه و سفوف آن پیش از غذای صبح برای رطوبت مفید است .

دیدگاه شما
0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.