بومادران و خواص آن

گیاه بومادران از زمانهای بسیار قدیم به واسطه ی خواص درمانی اش از شهرت و اعتبار بالایی برخوردار بوده و حتی گرده های این گیاه درکنار مدفن های انسان عصر نئاندرتال یافت شده است.چینیان باستان شاخه های بو مادران را در هنگام تفال و پیشگوییبا کتاب فالگیری به نام آی چینگ ،در اراف می پراکنده اند و عنوان <ساقه پیشگو>را به آن داده اند.یونانیان در طول جنگها از خواص درمانی این گیاه استفاده میکرده اند.

براساس بعضی از منابع معتبر، این گیاه را به نام آشیل نیز معروف است، زیرا قهرمان بزرگ یونان ، آشیل ، این گیاه را برای شفای زخم های سربازان خود در میدان جنگ بکار می برده است. بیشتر خواص درمانی این گیاه توسط یک گیاه پزشک به نام آچلیس کشف شد. نام علمی این گیاه میلفولیوم ، به معنی هزار برگ است که به شاخه های پربرگ بو مادران اشاره دارد.

مردم روستاهای انگلیس این گیاه را بانام های زخم بند سرباز،علف بخار می شناسند که گواهی برشفا بخشی و التیام زخم گیاه می باشد. از خاصیت بند آوری خونریزی برگهای ساییده شده بومادرانبرای جلو گیری از خونریزی زخم ها استفاده شده است.

نام دیگر این گیاه خون دماغ می باشد که دلیل این نام گذاری استفاده از آن برای بند آوردن خونریزی دماغ بوده است.

روستاییان برگهای تازه ی بومادران را در سوراخ بینی فرو میکرده و خونریزی را بند می آورده اند .سرخ پوستان آمریکای نیز به خواص شفا بخش بو مادران پی بوده و بعضی از قبایل سرخ پوست از این گیاه برای درمان زخم ها ،بریدگی ها و کوبیدگی ها استفاده می کرده اند.

سرخ پوستها همچنین از دم کرده ی این گیاه برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله خونریزی ،تب و غیره استفاده میکرده اند .

بعضی دیگر از این قبایل بومادران را برای هضم غذا و تقویت عمومی بدن مصرف میکرده اند. در طب سنتی آمریکا و نیز طب سنتی اروپا ،بومادران برای کاهش تورم و بهبود مفصل ها ی روماتیسمی تجویز می کند و چای داغ این گیاه درمان خانگی سرماخوردگی های سخت میباشد . امروزه گیاه پزشکان بومادران را به عنوان یکی از داروهای ضد تب ،ضد سرماخوردگی های تب دار و آنفلونزا می شناسند و آن را به همراه اقطی و نعنا صحرایی تجویز میکنند.

از نظر بهداشتی این گیاه یک پاک کننده و تقویت کننده پوست است که این ویژگی ناشی از خواص قابض کنندگی بومادران است . چای بومادران که از ساقه های گلدار تهیه شده باشد بخصوص برای پوست های چرب مفید است.

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.